Spotkania autorskie
02-10-2024
Zapraszamy serdecznie na spotkania z autorami publikacji pt. „Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie”- książki, która powstała dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii naszego regionu. Pierwsze spotkanie autorskie będzie miało miejsce 10 października o godzinie 13.00 w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów, przy ulicy Stanisława Moniuszki 25. Nadmienić należy, iż Nadleśnictwo Brzozów to partner w tym i wielu innych projektach Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju. Leśnicy zawsze wspierają pomysły stowarzyszenia i współpracują z członkami organizacji przy ich realizacji. Drugie spotkanie z autorami publikacji odbędzie się natomiast 18 października o godzinie 19.19 w Galerii Na Strychu Brzozowskiego Domu Kultury. To klimatyczne miejsce stworzone z pasją idealnie komponuje się z tym wydarzeniem.
Podczas spotkań , będzie można poznać kulisy powstawania książki, dowiedzieć się o inspiracjach i procesie jej tworzenia oraz porozmawiać z autorami publikacji, a także członkami Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju. Wydarzenie to jest świetną okazją do poznania twórców, a także do nawiązania kontaktów z ludźmi, zaangażowanymi w działanie na rzecz podtrzymania pamięci o historii regionu.
- Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
- Projekt może być realizowany dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Brzozów, Lasy Państwowe.
Artystyczna okładka
30-09-2024
„Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie” to książka pisana z pasją. Jej publikacja jest wynikiem całego ciągu różnych przypadków, spotkań i współpracy wielu zaangażowanych osób. Książka, w której postarano się ująć w całość niesamowite dzieje Brzozowa-Zdroju. Uzdrowiska, które na skutek zawirowań historii pełniło różne funkcje oprócz tych, które zostały mu pierwotnie przypisane. Efekty pracy nad publikacją będzie można poznać niebawem podczas spotkań z autorami. Już teraz natomiast prezentujemy okładkę książki, która powstała na bazie akwareli Renaty Suwały – artystki, malarki.
Autorzy publikacji „Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie”
25-09-2024 r.
Towarzystwo Przyjaciół Brzozowa-Zdroju obecnie jest na etapie realizacji projektu pn. ”Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie”. Wkrótce będzie można zobaczyć efekty tego zaangażowania. Powstanie publikacja pod tym samym tytułem. W październiku odbędą się spotkania autorskie.
Już teraz chcemy przedstawić sylwetki trzech wspaniałych historyków, którzy są autorami książki pt.”Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie”. Są to Dariusz Półchłopek, Mateusz Podkul, Krzysztof Hajduk. Rozpoczniemy od Dariusza, ponieważ od niego wszystko się zaczęło.
DARIUSZ PÓŁCHŁOPEK
Urodzony 18 grudnia 1967 r. rodowity krośnianin, domorosły humanista. W 1995 r. przeprowadził się do Sanoka. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczynał jako nauczyciel pracując w tym zawodzie do 1999 r. Realizując zainteresowania sztuką i fotografią, od roku 1993 wraz z pojawieniem się pierwszych edytorów graficznych, zaczął interesować się grafiką komputerową. Po kilku latach zainteresowania przerodziły się w umiejętności zawodowe i pozwoliły zająć się projektowaniem graficznym na potrzeby rodzącego się internetu i multimediów. Od 1999 r. związany z Podkarpacką Szkołą Przedsiębiorczości gdzie prowadzi szkolenia z zakresu komputerowego wspomagania procesów projektowania oraz fotografii produktowej. Od 1996 r. współpracuje ze śląskimi agencjami interaktywnymi gdzie realizuje się jako projektant, rozwijając zainteresowania pozazawodowe. Ukończył studia na wydziale historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, broniąc z pozytywnym skutkiem pracę dyplomową pt. „Brzozów Zdrój – narodziny i upadek”.
Nadmienić należy, iż do tej pory była to jedyna praca, która kompleksowo opisywała historię uzdrowiska. Stała się też impulsem do powstania projektu pn. „Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie” oraz inspiracją do podjęcia pracy nad wydaniem książki pod tym właśnie tytułem. Do Dariusza Półchłopka dołączyło dwóch historyków, członków Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju: Mateusz Podkul i Krzysztof Hajduk. Powstały dodatkowe rozdziały, a wcześniejsza publikacja została zaktualizowana dzięki informacjom, planom, zdjęciom, pocztówkom i listom pozyskanym przez członków stowarzyszenia z archiwów.
MATEUSZ PODKUL
Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk, muzealnik, przewodnik beskidzki i pilot wycieczek po Polsce i zagranicy, krajoznawca i regionalista, autor licznych artykułów w prasie regionalnej i turystycznej, współautor publikacji „Ziemia brzozowska. Przewodnik po przestrzeni i czasie” (Brzozów 2020), prezes Koła Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK Krosno, członek Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku, członek Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju. Mateusz Podkul to osoba, która jest z nami od samego początku. Jest jednym z członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju. Uczestniczył zarówno w eksploracjach w terenie jak i poszukiwaniach w archiwach. Promuje historię Brzozowa-Zdroju podczas wielu spotkań terenowych z dziećmi i młodzieżą oraz wygłaszanych prelekcji historycznych.
DR KRZYSZTOF HAJDUK
Urodzony w 1977 r. w miejscowości Wara, gm. Nozdrzec, pow. brzozowski. W latach 1992-1997 uczęszczał do Technikum Budowlanego w Brzozowie, następnie studiował historię na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując stopień magistra historii w 2003 r. W 2011 r. obronił pracę doktorską pod tytułem „Brzozów i powiat brzozowski w latach 1918-1939. Dzieje społeczne”. W 2017 r. na bazie pracy doktorskiej ukazała się jego książka „Brzozów i powiat brzozowski w latach 1918-1939”.
Krzysztof Hajduk jest historykiem z zawodu i pasji. Pracę nauczyciela łączy z odkrywaniem lokalnej historii. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii regionalnej, zwłaszcza tej dotyczącej obszaru powiatu brzozowskiego jak i terenów Pogórza Dynowskiego. Jest autorem licznych artykułów zamieszczanych m.in. w „Wiadomościach Brzozowskich”, „Brzozowskiej Gazecie Powiatowej”, „Dynovinka” , „Roczniku Przemyskim”. W latach 2014-2018 zamieszczał swoje artykuły w Roczniku Historycznym „DYNOVIANA”. Dr Krzysztof Hajduk jest również autorem i współautorem kilku publikacji dotyczących dziejów regionu brzozowskiego. Od 2023 roku jest członkiem wspierającym Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju.
Obecnie Krzysztof Hajduk mieszka w Rzeszowie, pracuje jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Tyczynie.
- Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
- Projekt może być realizowany dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwo Brzozów, Lasy Państwowe
Rozpoczęcie prac nad wydaniem książki „Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie”
12-12-2023 r.
Rozpoczęliśmy prace nad wydaniem książki „Brzozów-Zdrój. Historia skryta w lesie”.
Publikacja powstanie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Nadleśnictwa Brzozów.
W centrum zainteresowań wydawnictwa są dzieje nieistniejącego już uzdrowiska Brzozów-Zdrój oraz zawieruchy historii, które wpłynęły na jego losy, aż zupełnie starły zdrojowisko z powierzchni ziemi.